Защо пералнята взима омекотителя по-рано?

28463
Защо пералнята взима омекотителя по-рано?
Снимка: iStock/Guliver

През последните десетилетия омекотителят се превърна в неразделна част от препаратите за пране, важен толкова, колкото и праховете. Ползите от употребата му са безспорни – неутрализира съставките на праха, намалява статичното електричество, придава мекота на тъканите, ароматизира ги, улеснява гладенето, удължава живота на любимите ви дрехи. Всичко това обаче се случва само ако използвате омекотителя правилно и в точния момент – тоест след като сте изпрали дрехите.

При употреба на омекотителя в пералня машина може да забележите няколко основни проблема – машината не взима омекотителя, взима го прекалено рано или омекотителят не се източва добре. Всички тези случаи са неприятни и изискват действие от ваша страна за отстраняване на проблема, за да може омекотителят да влезе в употреба в правилния и препоръчан момент и да си свърши работата. Какво може да направите, ако омекотителят се смесва с дрехите прекалено рано и защо пералнята взема омекотителя по-рано? Знаейки отговора на този въпрос, ще съумеете да коригирате проблема и да се насладите на ползата от употребата на омекотителя.

Как да ароматизирате прането без омекотител?

Защо пералнята взима омекотителя по-рано?

Възможни са няколко елементарни причини, които водят до този проблем, чието отстраняване изисква само повишено внимание от ваша страна и не сочат проблем със самата пералня машина или нужда от ремонт. Възможните отговори на въпроса защо пералнята взема омекотителя по-рано са:

- Затваряте твърде рязко вратичката на отделението, в което сте изсипали омекотителя, при което омекотителят попада рано в барабана. Единственото, което следва да направите, е да внимавате със силата, с която затваряте отделенията на пералнята. Проявете финес и работете с машината внимателно, за да избегнете подобен проблем.

- Друг възможен отговор на въпроса защо пералнята взема омекотителя по-рано е свързан с количеството омекотител, което поставяте в отделението. Ако считате, че по-голямото количество ще ви донесе повече ползи, грешите. Придържайте се към препоръчителното количество, посочено на опаковката на омекотителя, който използвате. Ако препълните отделението и сложите двойна доза с идеята да станат по-ароматни и меки тъканите и да засилите ефекта от омекотителя, то много голяма част от него ще попадне в прането по-рано от необходимото и по този начин ефективността на препарата ще е по-малка, а не по-голяма. Ето защо е важно да четете начина на употреба и дозите, посочени на етикета или опаковката на омекотителя, и да ги спазвате стриктно.

Как да си направим домашен омекотител за пране?

- Възможна причина, поради която пералнята взима омекотителя по-рано, е свързана с натрупване на колен камък на лостовата система над кутията за прах и омекотител. Може да пробвате да почистите кутията, за да проверите дали проблемът е разрешен.

- Друг проблем, който дава отговор на въпроса защо пералнята взема омекотителя по-рано, е свързан с програматора на машината. Това е най-неприятната ситуация, тъй като изисква намесата на майстор. Напомняме, че ако пералнята е в гаранция, не следва да се опитвате да коригирате и отстраните проблема сами, за да не изгубите гаранцията си, а е редно да потърсите оторизиран сервиз, където ще погледнат програматора и ще коригират проблема, ако причината е там.

Докато чакате проблемът да бъде решен, може да приложите следния хитър трик при перални машини, които взимат омекотителя по-рано – добавяйте го не в началото, а в момента, в който е нужен. Така ще избегнете риска пералнята да го вземе още по време на пълнене на водата.  

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ЧИСТОФАЙНИЦИ:

Как да изчистите успешно нацапани с червило дрехи и платове?

Развъдник на микроби: най-лесният начин да почистите тавана - със сигурност не сте го правили

3 начина да перете дрехи и бельо без пералня

Как най-лесно да почистим готварска печка?

Пране на обувки в пералня - за кои може и за кои не

5 лайфхака бързо да съберете парчетата от счупен стъклен съд

Колко често трябва да перете дрехите си?

Как да бъде успешно почистването на фугите на силно замърсен фаянс

Дори и силно замърсената микровълнова печка ще се почисти - ето как

Как се почиства силно замърсен фритюрник?

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com